Nawigacja

 • WAŻNE WYDARZENIA

  17 stycznia 2019 roku - czwartek - godzina 1600 - 1900 - zabawa choinkowa

  24 stycznia 2019 roku - czwartek - godzina 1700 - zebranie z rodzicami

  25 stycznia 2019 roku - piątek - Dzień Babci i Dziadka

 • TEATRZYK LODOWA KRAINA

 • JASEŁKA W KOŚCIELE I DPS W NOWYM MIEŚCIE

   

  Lewiczyn      Nowe Miasto

 • JASEŁKA SZKOLNE

                   W środę 19 XII br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. UNICEF w Lewiczynie   z bożonarodzeniowym przesłaniem dla zebranych uczniów, rodziców i dziadków wystąpiły dzieci   z oddziałów przedszkolnych oraz kl. II, prezentując wszystkim historię narodzenia Jezusa Chrystusa.

   

               Mali artyści z zaangażowaniem wcielili się w role: św. Józefa, Maryi, Trzech Króli, pasterzy, pór roku, zwierząt i aniołów. Efektowna scenografia i kolorowe kostiumy uatrakcyjniły to piękne widowisko.

   

               Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem ks. Piotra Hejny, p. Antoniny Gawlik i p. Karoliny Jaworskiej. O oprawę muzyczną zadbała p. Krystyna Sochaczewska wraz z uczniami klas starszych, dzięki czemu zaproszeni goście wraz ze swoimi dziećmi, wnukami oraz pracownikami szkoły mogli wspólnie kolędować i przeżywać radosne chwile z bycia razem.  Przedstawienie jasełkowe wprowadziło zgromadzonych gości w świąteczny nastrój. Na koniec spotkania, pani Dyrektor Mirosława Bojaczuk złożyła wszystkim zebranym pełne ciepła i życzliwości życzenia świąteczne.

  Galeria zdjęć

 • PLANETARIUM

                    Piątek 14.12.br. okazał się wyjątkowy i dostarczył nam wielu wrażeń, ponieważ do PSP im. UNICEF w Lewiczynie zawitało „Mobilne Planetarium”, które zabrało nas w wirtualną kosmiczną podróż.

              Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich była prelekcja wprowadzająca dzieci w świat astronomii. Natomiast podczas drugiej części nastąpiła projekcja wybranego filmu umożliwiająca wycieczkę przez Układ Słoneczny w taki sposób, jakby uczniowie sami oglądali planety i kosmos z perspektywy pokładu promu kosmicznego.

              W trakcie tej edukacyjnej przygody, pod kopułą Planetarium, uczniowie poznali najpiękniejsze zakątki Wszechświata, różne zjawiska astronomiczne i ich wpływ na nasze życie.

   

  Galeria zdjęć

 • ANDRZEJKI

     „Andrzejki" - dzieci z oddziałów przedszkolnych poznały zwyczaje i tradycje związane z imieninami św. Andrzeja. Lataliśmy na miotłach, tańczyliśmy na gazetach, czarowaliśmy.  Bawiliśmy się w wesołe magiczne zabawy, robiliśmy śmieszne miny i odgadywaliśmy andrzejkowe zagadki. 

         Natomiast w godzinach 17.00 - 20.00 uczniowie uczestniczyli w wieczorze Andrzejkowym. Mogli poznać swoją przyszłość z wróżby ciasteczkowej, wziąść udział w róznych zabawach oraz oraz wykazać się umiejętnosciami tanecznymi.

  Galeria zdjęć

 • PRZEDSTAWIENIE ''ŚNIEŻKA'' W GOK-u

    W dn. 05.12.br. dzieci z  klas 0 - III wybrały się do GOK-u na spektakl pt.: "Śnieżka" w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Przedstawienie dostarczyło dzieciom dużo uśmiechu na twarzy i dobrej zabawy, a Nikodem Szafrański okazał się bohaterem, który pomógł uratować piękną królewnę.

  Galeria zdjęć

 • PRZEDSTAWIENIE PIPI WĘDROWNICZKA

     ''Pipi Wędrowniczka" - humorystyczne przedstawienie dla przedszkolaków i klas I - III w wykonaniu teatru "Urwis". Zaprezentowano nam historię sympatycznej dziewczynki Pipi, która wraz z przyjacielem przemierza świat w poszukiwaniu swojego taty. Wspólnie z bohaterami spektaklu odbyliśmy podróż do Chin, Stanów Zjednoczonych i na Hawaje.

  Galeria zdjęć

 • ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

                    W piątek 24 listopada podopieczni p. A. Gawlik, p. K. Jaworskiej i p. B. Zając hucznie świętowali 116 urodziny pluszowego misia.

              Historia tej małej maskotki sięga 1902 r. i polowania, podczas którego prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wypuścił postrzelonego przez jednego z jego towarzyszy niedźwiadka. Cała historia została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear. Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na świecie 25 listopada. Jednak samo święto  stało się popularne w setną rocznicę urodzin misia, czyli od 2002 r.

              Podczas naszej wesołej zabawy złożyliśmy misiom życzenia urodzinowe i głośno zaśpiewaliśmy „Sto lat”. Przedszkolaki poznały historię powstania ich pluszowych przyjaciół i chętnie wypowiadały się na temat swoich maskotek. Odważne maluchy z zasłoniętymi oczami próbowały różnych przysmaków i bawiły się w zabawy takie jak: „Stary niedźwiedź”, „Ja jestem niedźwiadek” czy „Miś Trufelek”. Każdy uczestnik zabawy zatańczył ze swoją maskotką przy piosenkach „Gumi Misia” oraz innych popularnych utworach o niedźwiadkach. Nie zabrakło również zabaw z chustą animacyjną. Na koniec spotkania każde dziecko wykonało swojego „balonowego misia”.

   

  Galeria zdjęć

 • GMINNE ŚWIĘTO JABŁUSZKA

                 21 listopada br. przedszkolaki z PSP im. UNICEF w Lewiczynie wzięły udział w II edycji Gminnego Święta Jabłuszka. Organizatorem tegorocznych obchodów była PSP im. Jana Pawła II  w Belsku Dużym.

          Po powitaniu przybyłych dzieci, rodziców oraz zaproszonych gości przez panią Dyrektor Małgorzatę Więckowską, obejrzeliśmy prezentację multimedialną przypominającą zeszłoroczne zmagania konkursowe, a potem zabawny teatrzyk kukiełkowy o „Królewnie Śmieszce”, która  nie chciała myć owoców.

               Następnie rozpoczął się konkurs taneczny. Nasze przedszkolaki (Iga Kołacz, Wiktoria Tworek, Alicja Walczak, Juliusz Jeziorski, Aleksander Rup, Nikodem Szafrański) wykonały układ choreograficzny z chustami oraz rekwizytami w postaci koszyczków z jabłkami do piosenki pt.: „Jesienny kujawiaczek” i podbiły serca jury w składzie: Maria Walewska – Żółcik (dyrektor GZOPO Belsk Duży), Renata Ostatek (Sekretarz Urzędu) oraz Ewa Łubińska (Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy). W tej konkurencji okazaliśmy się najlepsi i zajęliśmy zaszczytne  I miejsce.

              Po tanecznych występach jury przystąpiło do wyłonienia zwycięzców w trzech konkursach: na „Największe jabłko”,  „Jabłkowe racuchy” i najlepszą fotografię. W tym czasie dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowanych animacjach i zajadały się słodkimi przysmakami.    

              Jesteśmy dumni z 3-letniego Jasia Żukowskiego i jego rodziców, którzy przyrządzili najbardziej pomysłowe i najsmaczniejsze racuchy zdobywając pierwsze miejsce, a także dyplom za jabłko o obwodzie 13 cm. Za najciekawszą fotografię, siostry Amelia i Patrycja Wasilkowskie otrzymały wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom Gminnych Obchodów Jabłuszka i ich rodzicom za odwagę oraz owocną współpracę!

   

  Galeria zdjęć

 • NASI UCZNIOWIE W KONKURSIE BIBLIOTEKI W GRÓJCU

         10 listopada 2018 r. w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu zostały wręczone nagrody laureatom konkursów zorganizowanych przez tę bibliotekę. Prace można było składać w różnych kategoriach. Uczniowie naszej szkoły otrzymali kilka nagród. W konkursie plastycznym „Polskie Symbole Narodowe” III miejsce  zajął Juliusz Jeziorski z zerówki.

  Uczennice  klasy II, Julia Maciak i Nikola Szewczyk, zdobyły  II miejsce w konkursie plastycznym „Barwy Niepodległości”.

  Natomiast Amelia Sochaczewska z klasy VI otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Grójec -100 lat Niepodległości".

    Uczestnicy konkursów byli bardzo zadowoleni z dyplomów i nagród rzeczowych.

   Dziękujemy za szczególne zaangażowanie, gratulujemy i życzymy powodzenia.

  Galeria zdjęć

 • PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ SZKOŁY PODJĘTYCH Z OKAZJI 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

  SZKOŁA  MŁODYCH  PATRIOTÓW

              Lata szkolne 200172018 i 2018/2019  mają szczególne znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia i kształtowaniu postaw patriotycznych ze względu na świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez nasza ojczyznę  niepodległości. Chcąc podkreślić wagę tego wydarzenia opracowaliśmy i wdrażaliśmy plan działań, umożliwiający realizację tego przedsięwzięcia.

  Rozpoczęliśmy wycieczką do Matecznika zespołu Mazowsze w Otrębusach. Od ogółu   do szczegółu - tak można określić wirtualną podróż po Polsce zaprezentowaną na koncercie przez zespół Mazowsze. Podziwiając uroki tradycji ludowych poszczególnych  regionów Polski, uświadomiliśmy sobie uroki „naszego” Mazowsza. Jednakże te piękne łowickie i opoczyńskie stroje, sprzęty gospodarskie i domowe używane na wsi dawniej nie są dla naszych uczniów czymś nieznanym, gdyż od wielu lat z zaangażowaniem ich szukamy i gromadzimy w sali regionalnej istniejącej w szkole.

  Piękną i wzruszającą lekcję historii przeżyliśmy dzięki panu Bogdanowi Puncewiczowi, mieszkańcowi Lewiczyna, który opowiedział o losach swojej rodziny, zesłanej w czasach stalinowskich w głąb Rosji za niesubordynację  wobec państwa radzieckiego.

    22 kwietnia cała społeczność szkoły uczestniczyła w sadzeniu dębów, które mają upamiętniać stulecie odzyskania niepodległości. Na terenie szkolnym posadzono trzy takie drzewa.

  W ramach działalności artystycznej szkoły odbyły się dwa konkursy – plastyczny pod hasłem „Jestem dumny z naszych barw” i muzyczny „Konkurs piosenki patriotycznej”. Mali artyści zaprezentowali swoje zdolności i umiejętności, a najlepsi otrzymali nagrody  i wyróżnienia. Zorganizowana została również wystawa dawnej fotografii pod hasłem „Dla Niepodległej” przedstawiająca mieszkańców naszych okolic w przeszłości – niekiedy naprawdę „dawnej”.

  W tym roku obchodziliśmy również 20. rocznicę nadania szkole sztandaru i imienia UNICEF. Program artystyczny, chociaż „zabrał” nas podróż po świecie, w wyjątkowy sposób podkreślił odrębność naszego kraju, a polonez i krakowiak w wykonaniu najstarszych  i najmłodszych uczniów oraz niezwykła prezentacja narodowej flagi zachwyciły wszystkich.

  Ważnym wydarzeniem była również wycieczka do Żelazowej Woli związana z wielkim Polakiem - Fryderykiem Chopinem oraz Niepokalanowa – miejsca działalności Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

  Ślubowanie klasy I to uroczystość, która odbywa się każdego roku. Jednak w roku jubileuszowym była wydarzeniem szczególnym, który nowo pasowani uczniowie zapamiętają na długo, chociażby ze względu na patriotyczne prezenty, które otrzymali za pośrednictwem kuratorium oświaty z Instytutu Pamięci Narodowej w ramach akcji „Mój pierwszy zeszyt”.

  Jednym z najważniejszych wydarzeń zaplanowanych na 100. rocznicę odzyskania niepodległości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy tzw. Ścianie Pamięci znajdującej się przy kościele w Lewiczynie. Było to zadanie wieloetapowe, gdyż wymagało zgromadzenia środków i zaangażowania całej społeczności szkolnej.

  Uczniowie przy pomocy nauczycieli i rodziców najpierw wykonali, a potem rozprowadzili w formie kiermaszu i aukcji swoje piękne „Pamiątki patriotyczne”. Za zgromadzone środki zakupiono  kamienny obelisk z tablicą, na której widnieje cytat zaczerpnięty ze słów Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że następne pokolenia czytające ten napis, zawsze będą pamiętały o tych, którzy za ojczyznę oddali swoje życie.

  Każdy z etapów edukacyjnych realizował działania wychowawcze związane z „Rokiem dla Niepodległej”. Klasy I – III zrealizowały program „Lewiczyn – moja mała ojczyzna” w formie wycieczki po najbliższej okolicy. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały i wysłuchały opowieści o najciekawszych miejscach w Lewiczynie, w którym czas i historia odcisnęły swoje piętno. Odtąd każde miejsce w naszej pięknej miejscowości będzie im się kojarzyło z jakimś ważnym wydarzeniem historycznym, z jakąś wyjątkową postacią, która zostawiła tutaj ślady swoich stóp.

  Przez cały rok realizowaliśmy również program czytelniczy pod hasłem „Rodzice czytają dzieciom utwory patriotyczne”.

  19 listopada miał miejsce finał gminnego konkursu historycznego o tematyce związanej z odzyskaniem niepodległości. Jesteśmy dumni z naszego ucznia Szymona Witczaka z klasy VII, który zajął w nim I miejsce!

   

  PRZEDSZKOLE  MAŁYCH  PATRIOTÓW

   

              W „Przedszkolu małych patriotów” rozpoczęliśmy działania mające na celu krzewienie postaw patriotycznych wśród dzieci. Omawialiśmy symbole narodowe, śpiewaliśmy hymn Polski pamiętając o zachowaniu właściwej postawy. Wyruszyliśmy w wirtualną podróż po Polsce poznając jej historię, przyrodę i najpiękniejsze miejsca, regionalne stroje oraz tańce ludowe. Urządziliśmy kąciki tematyczne.

              Zorganizowaliśmy uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”, która miała szczególny charakter. Program artystyczny oraz dekoracja zostały przygotowane w duchu patriotyzmu,  aby zaakcentować zbliżającą się 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci, ubrane w tradycyjne stroje ludowe radośnie śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze o swoim kraju i przedszkolu. Na koniec z wielką przyjemnością zatańczyły „Krakowiaka”.

              Wiele emocji przyniósł nam konkurs recytatorski „Kto ty jesteś?”. Odważne przedszkolaki dumnie recytowały wiersze o charakterze patriotycznym, mające na celu umacnianie przynależności narodowej i regionalnej, a jury miało trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców.  Ponadto w ramach „Roku dla Niepodległej” urządziliśmy „Dzień z pieśnią patriotyczną”, podczas którego młodsze i starsze przedszkolaki słuchały utworów polskich kompozytorów i wzruszających pieśni żołnierskich.

  Systematycznie czytaliśmy legendy, dzięki którym rozbudzaliśmy w dzieciach ciekawość  na temat historii narodu polskiego. Wyjaśniliśmy, co oznacza bycie patriotą. Wspólnie przygotowaliśmy gazetkę pt.: „Pamiętamy” podsumowującą ten ważny temat oraz „Kodeks małego patrioty”.

  Podsumowaniem tegorocznych wydarzeń była akademia przygotowana przez uczniów klas starszych, podczas której wysłuchaliśmy patriotycznych utworów poetyckich i wokalnych.

  Całości przedsięwzięć dopełniło odśpiewanie wraz z całą Polską czterech zwrotek naszego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego” przez przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły 9 listopada punktualnie  o godzinie 11. 11.

  Ten podniosły projekt został zrealizowany dzięki współpracy zespołów nauczycieli:

  • przedszkola – p. Antonina Gawlik, p. Karolina Jaworska, p. Bogumiła Zając;
  • klas I – III – p. Iwona Perzyna, p. Paulina Kucharska, p. Krystyna Sochaczewska, p. Angelika Janus;
  • klas IV – VIII –  p. Daniel Wawryniuk, p. Zofia Kiełbowska, p. Cezary Kowalski, p. Iwona Piotrowska, p. Tomasz Wesołowski, ks. Piotr Hejna

         pod kierunkiem p. Dyrektor Mirosławy Bojaczuk.

   

 • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

   

              W dniu 8 listopada br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. UNICEF w Lewiczynie obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczczenia tego ważnego wydarzenia odświętnie ubrani uczniowie nosili własnoręcznie wykonane kotyliony.

              Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu głos zabrała p. Dyrektor Mirosława Bojaczuk, która wprowadziła wszystkich w patriotyczny nastrój.

              Młodzież z kl. VI – VIII pod kierunkiem p. Daniela Wawryniuka opowiedziała nam o trudnej drodze, którą przeszedł naród polski, aby odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli. Upamiętniono bohaterskie czyny Polaków, ich przelaną krew i honor. Przybliżono najważniejsze wydarzenia historyczne i wybitne postaci, które przyczyniły się do odrodzenia wolnej Polski.

              Wiersze znanych poetów zmuszonych do emigracji i wzruszające patriotyczne pieśni nadały akademii podniosły charakter. Nie zabrakło utworów takich jak „Szara piechota”, „Pierwsza brygada” czy „O mój rozmarynie”. O oprawę muzyczną zadbała p. Krystyna Sochaczewska.

              Apel zakończyliśmy wspólnym wykonaniem „Roty” Marii Konopnickiej oraz pamiątkowym zdjęciem. To była cenna lekcja patriotyzmu, która pozwoliła zrozumieć rozterki  i uczucia walczących o niepodległość.

   

  Galeria zdjęć

 • MALI PATRIOCI

 • ŚLADAMI HISTORII PO LEWICZYNIE

              W środę 07.11. br. klasy 0-III wybrały się na patriotyczną pieszą wycieczkę  pt.: "Śladami historii" po Lewiczynie. 

            Pani Iwona Perzyna, wychowawczyni klasy I w ciekawy sposób opowiedziała historię naszej małej ojczyzny i pokazała najważniejsze miejsca związane z Lewiczynem.
            Uczniowie z zainteresowaniem słuchali fascynujących opowieści i zadawali wiele pytań. 
  Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki!

   

  Galeria zdjęć

 • WYWIADÓWKA

  Dnia 16 listopada odbędzie się spotkanie z rodzicami:

   godz. 1700 - 1745 na temat  "SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE - DOMOWE SPOSOBY REAGOWANIA"  "CYBERPRZEMOC - ZAREAGUJ ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO"

  godz. 1800 - spotkania z wychowawcami w klasach

 • ŚPIEWAMY HYMN

        W piątek 09 listopada 2018 r. zebraliśmy się w sali gimnastycznej, by wspólnie zaśpiewać nasz hymn. Uczciliśmy w ten sposób setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  Galeria zdjęć

 • POŚWIECENIE TABLICY NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

            W niedzielę 04 listopada po Mszy Świętej o godzinie 1130 odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniajacej 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tablica została ufundowana przez społeczność szkoły w Lewiczynie i znajduje się w miejscu pamięci przy świątyni lewiczyńskiej.

  Galeria zdjęć

 • WYCIECZKA - POWĄZKI WOJSKOWE - SEMINARIUM

 • OTRZĘSINY

            Jak co roku w PSP im. UNICEF w Lewiczynie świętujemy „otrzęsiny”. Tym razem wesoła zabawa przypadła na 25 września br. Klasa VI wraz ze swoim wychowawcą p. Cezarym Kowalskim przygotowała liczne konkursy i wyzwania, którym musieli sprostać czwartoklasiści oraz jeden piątoklasista, który dołączył do naszej placówki w zeszłym roku. Każdy, kto chciał wstąpić w poczet starszych uczniów, przystępował do emocjonujących zmagań. „Otrzęsiny” rozpoczęły się od pomalowania twarzy młodym śmiałkom. Kolejnym wyzwaniem było degustowanie kanapek i napojów z „niespodzianką”, przyrządzonych według receptury starszych kolegów.  Następnie nasi bohaterowie podzieleni na grupy stanęli do rywalizacji. Konkurencji było kilka: skoki w workach, odgadywanie tytułów książek, wydobywanie mąki i wody z balonów oraz rysowanie swojej wychowawczyni trzymając flamaster w buzi. Każdy uczestnik „otrzęsin” otrzymał na pamiątkę dyplom oraz żartobliwy przydomek, po czym rozpoczęła się dyskoteka szkolna, na której wszyscy bawili się doskonale. Gratulujemy odwagi i już nie możemy doczekać się następnej imprezy!

   

  Galeria zdjęć

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF
  Lewiczyn 94
  05-622 Belsk Duży
 • (048) 66-10-173

Galeria zdjęć