Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
System oświaty zapewnia dzieciom i młodzieży możliwość korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Realizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest jedną z podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej przedszkola, szkoły i placówki.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dzieciom i młodzieży w przedszkolu polega na:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci i uczniów, jak również czynników środowiskowych wpływających na ich funkcjonowanie w przedszkolu, szkole i placówce,
- zaspokajaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów.
Celem pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest wspieranie potencjału rozwojowego dziecka i stwarzanie warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz w środowisku społecznym.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu jest udzielana przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem, przez integrację działań nauczycieli oraz innych specjalistów prowadzących zajęcia. W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieci mogą korzystać z zajęć rozwijających uzdolnienia, porad, konsultacji oraz zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne a także z zajęć o charakterze terapeutycznym (trening umiejętności społecznych, trening zastępowania agresji, integracja sensoryczna, terapia ręki).