31 października 2019 r. uczniowie z zaciekawieniem oglądali przeprowadzone eksperymenty.
Europejski Tydzień Kodowania 2019
03.11.2019W październiku braliśmy udział w tegorocznej edycji CodeWeek. Uczniowie zaangażowali się w różnorodne działania z zakresu programowania na lekcjach informatyki w kl.I - III i w kl.IV - VIII, matematyki oraz j. angielskiego.
7
CYRK SZOK
22.10.2019W poniedziałek 21 października uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu cyrkowym.
50
WYCIECZKA DO MAŁEJ WSI
22.10.2019W piątek 18 października nasi najmłodsi uczniowie zwiedzali pałac w Małej Wsi.
38
WĘGRÓW I LIW - KLUB WŁÓCZYKIJA
20.10.2019W piękny słoneczny dzień 12 października, członkowie klubu Włóczykija wyruszyli na kolejną swą wyprawę. Tym razem była to wycieczka dla osób o prawdziwie mocnych nerwach, gdyż na szlaku czekały nas spotkania z duchami, zjawami, czarnoksiężnikami i przedmiotami, które służyły im do wywoływania diabelskich mocy.
Zamek w Liwie – Muzeum Zbrojownia, na pierwszy rzut oka wcale nie wyglądał groźnie. Przekraczając progi muzeum, po raz drugi już ( po raz pierwszy w Ciechanowie) znaleźliśmy się w gościnie u księcia Janusza Starszego, gdyż to on był inicjatorem budowy tej warowni na wschodnich rubieżach swego mazowieckiego księstwa.
Już w sieni muzealnej stanęliśmy oko w oko z widmem słynnej żółtej damy uwiecznionej na starym portrecie. Padła ona ofiarą męża zazdrośnika, który bezpodstawnie posądził ją o małżeńską zdradę, gdy zginęły kolejno trzy ofiarowane jej kosztowne pierścienie. Sądził, że trafiły do rąk kochanka wiarołomnej niewiasty, tymczasem złodziejką okazała się najzwyklejsza w świecie sroka. Gdy nieszczęsną białogłowę już ścięto, a prawda wyszła na jaw, nękany wyrzutami sumienia zazdrośnik rzucił się z zamkowej wieży na bruk dziedzińca. W ten sposób on ma również słuszne powody, aby straszyć w Liwie.
Wewnątrz muzeum mogliśmy podziwiać okazy broni białej i palnej pochodzącej z różnych epok – od średniowiecza aż do II wojny światowej. Ze ścian spoglądały na nas portrety wielkich wodzów i narodowych bohaterów, mogliśmy również oglądać fragmenty słynnej „Panoramy Berezyńskiej”. Usłyszeliśmy również niezmiernie emocjonującą historię pojedynku Wojciecha Kossaka z Julianem Fałatem. Na szczęście obaj wielcy malarze wyszli cało z tego starcia.
Nasi klubowicze okazali się prawdziwymi amatorami mocnych wrażeń. Mało im było duchów w Liwie, nieustannie dopytywali się o obiecane im już dawno temu By obejrzeć lustro Twardowskiego, udaliśmy się do Węgrowa. Tam podziwialiśmy piękną barokową bazylikę wybudowaną według projektu słynnego Tylmana z Gameren krótko po tym, jak po napaści Szwedów strawił ją pożar. Wewnątrz kościoła mogliśmy obejrzeć iluzjonistyczne freski Michelangela Palloniego, a także jedno z wyobrażeń sławnego „ Tańca śmierci”. Wreszcie w zakrystii, nad bocznymi drzwiami wejściowymi mogliśmy, na szczęście z daleka, zerknąć ostrożnie w słynne lustro, przy pomocy którego Twardowski ukazywał zbolałemu Zygmuntowi Augustowi ducha ukochanej, przedwcześnie zmarłej żony – Barbary Radziwiłłówny. Sam Napoleon raczył w ataku wściekłości potłuc lustro szpicrutą, gdy zatrzymał się w Węgrowie po drodze do Moskwy w roku 1812 i chcąc zobaczyć przyszłość, ujrzał w lustrzanym odbiciu straszliwą klęskę swojej wielkiej armii.
33
ŚLUBOWANIE KLASY I
11.10.20193411 października 2019 r. nadszedł najważniejszy dzień dla pierwszoklasistów. W tym dniu odbyła się uroczystość Ślubowania. Na początku dzieci z klasy 1 i klasy 2 wspaniale zatańczyły poloneza. W dalszej kolejności zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Po części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły Pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Następnie pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania, wypowiadając słowa ,,Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej’’ i wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Później było mnóstwo życzeń i upominki od starszych kolegów i koleżanek z klasy drugiej.Na koniec dzieci wraz z rodzicami podziękowały wszystkim gościom za przybycie i wręczyły im kwiaty.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie Pierwszakom w pamięci. Program artystyczny uczniów klasy I i klasy II został przygotowany przez p. K. Sochaczewską i p. I. Perzynę. Również rodzice pamiętali o święcie. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali poczęstunek dla swoich pociech, zaproszonych gości, wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły.
Wszystkim Pierwszakom życzymy powodzenia w szkole!
DLA MAI
08.10.2019W niedzielę 6 października społeczność PSP im. UNICEF w Lewiczynie oraz KGW "Na Obcasach" w Lewiczynie zorganizowały zbiórkę pieniędzy dla chorej Mai. Dzieci przygotowały serca z papierowej wikliny, natomiast panie z koła gospodyń pyszne ciasta. Produkty można było nabyć po każdej Mszy Świętej w kościele w Lewiczynie. Wspólnie zebraliśmy 5 332, 30 zł dla Mai.
Galeria zdjęć Galeria zdjęć
KONKURS NA ZBIÓRKĘ MAKULATURY ROZSTRZYGNIĘTY
08.10.2019W piątek 4 października podczas apelu ogłoszone zostały wyniki zbiórki surowców wtórnych. Zebraliśmy 3 592 kg makulatury, 322,85 kg butelek plastikowych, 1,04 kg puszek aluminiowych oraz 55,10 kg plastikowych korków. Korki zostały przekazane dla chorej Mai z Błędowa. Rozstrzygnięto konkurs na zbiórkę makulatury, który odbywał się w trzech kategoriach: oddziały przedszkolne, klasy I-III oraz klasy IV-VIII.
Wyniki konkursu:
Odziały przedszkolne:
I miejsce - zerówka - 9,28 kg/osobę
II miejsce - przedszkole - 7,03 kg/osobę
Klasy I-III:
I miejsce - kl.III - 59,15 kg/osobę
II miejsce - kl.II - 58,96 kg/osobę
III miejsce - kl.I - 18,02 kg/osobę
Klasy IV-VIII:
I miejsce - kl.VIII - 66,4 kg/osobę
II miejsce - kl.VII - 65,4 kg/osobę
III miejsce - kl. IV - 60,47 kg/osobę
IV miejsce - kl.VI - 36,98 kg/osobę
V miejsce - kl.V - 22,11 kg/osobę
POMÓŻMY MAI GOZDEK
02.10.2019Dyrekcja, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski PSP im. UNICEF w Lewiczynie
zapraszają do włączenia się w akcję pomocy Mai Gozdek pięcioletniej dziewczynki z Błędowa. W najbliższą niedzielę 06.10. 2019 r. po każdej Mszy Świętej przy kościele w Lewiczynie można będzie nabyć serduszko lub pyszne ciastko. Pieniądze zgromadzone w ten sposów wesprą fundusz na leczenie Mai.
ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH
01.10.2019W dniach 23-27 września 2019 r. w ramach akcji „Sprzątanie Świata” zorganizowano w naszej szkole zbiórkę surowców wtórnych. Udało nam się zebrać 3 592 kg makulatury, 322, 85 kg butelek plastikowych, 1, 04 kg aluminium oraz 47,5 kg korków plastikowych.
Jedna tona makulatury oddana do skupu to ocalone 17 drzew. Udało się więc nam uratować 60 drzew. Przyniesione korki zostały przekazane na pomoc dla ciężko chorej Mai z Błędowa. Dziękujemy wszystkim począwszy od przedszkolaków aż po ósmoklasistów za włączenie się w naszą akcję.
WYCIECZKA DO JEZIÓRKO
30.09.20194327 września 2019 r. uczniowie z oddziału przedszkolnego i klas I-III uczestniczyli w warsztatach ceramicznych zorganizowanych w pracowni artystycznej ,,Cuda wianki’’ w miejscowości Jeziórko niedaleko Piaseczna. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wyrabiały masę i fantazyjnie formowały swoje naczynia oraz grały w gry planszowe.
PSYCHOLOG I PEDAGOG W PSP LEWICZYN
19.09.2019DROGI UCZNIU, RODZICU, NAUCZYCIELU!
Chcesz o coś zapytać?
Masz problem?
Potrzebujesz pomocy?
Chcesz o czymś powiedzieć?
Przyjdź i porozmawiaj z nami.
PSYCHOLOG:
p. K.Dupla-Poprawska
Czwartek – 10.00 – 15.00
PEDAGOG:
p. K.Dzwonkowska
Poniedziałek – 13.00 – 14.00
Czwartek – 12.00 – 12.30
12.45 – 14.15
Piątek – 12.00 – 13.00
13.30 – 14.30
BIEGAJ Z NAMI. BIEGAJ Z KLASĄ
15.09.2019W piątek, 20 września br. w PSP im. UNICEF w Lewiczynie odbyła się akcja “Biegaj z nami!” promująca zdrowy styl życia. Społeczność szkolna we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich “Na Obcasach” oraz OSP w Lewiczynie przygotowała interesujący program dnia mający na celu zachęcenie do zdrowego odżywiania się i aktywności sportowej.
Punktualnie o godzinie 8:00 uczniowie, rodzice, przyjaciele szkoły, strażacy i panie z Koła Gospodyń spotkali się na boisku szkolnym. Po przyznaniu numerów startowych i rozgrzewce rozpoczął się bieg w dwóch kategoriach: 0-III (dystans 1 km), a także IV-VIII (dystans 3,5 km), który wprawił uczestników w radosny nastrój. Każdy kto ukończył bieg, otrzymał z rąk dyrektor – Justyny Błońskiej pamiątkowy medal.
Następnie, dietetyk Magdalena Kawka przedstawiła prezentację na temat zdrowego żywienia. Po zakończonej pogadance, wszyscy udali się na pyszne, pełnowartościowe śniadanie przygotowane przez KGW z Lewiczyna. Jednak atrakcji tego dnia było jeszcze więcej. Zorganizowano konkurs plastyczny na temat ochrony przyrody i turniej strażacki. Kolejnym punktem programu było przyznanie nagród za uzyskanie najlepszych wyników w turnieju i rozstrzygnięcie konkursu, a także uroczyste otwarcie i poświęcenie siłowni zewnętrznej*.
Dokonali go Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Sikorski, Sekretarz Urzędu Gminy – Renata Ostatek, Dyrektor GZOPO – Maria Walewska-Żółcik oraz radny z tego terenu – Grzegorz Janota.
Na to wyjątkowe wydarzenie przybyli sekretarz gminy p. Renata Ostatek, przewodniczący rady gminy p. Bogusław Sikorski, dyrektor GZOPO p. Maria Walewska- Żółcik, przewodnicząca komisji oświaty p. Ewa Łubińska, radny p. Grzegorz Janota, inspektor ds. zamówień publicznych p. Sławomir Musiałowski, specjalista ds. promocji p. Emilia Tomasiak oraz proboszcz ks. Sławomir Paszowski. Imprezę zakończono integrującym grillem.
Już nie możemy doczekać się następnego biegu!
SPRZĄTANIE ŚWIATA
15.09.2019ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH
W ramach akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA przeprowadzamy zbiórkę surowców wtórnych (makulatura, butelki plastikowe, puszki aluminiowe, korki oraz zużyte baterie). Prosimy przygotowaną makulaturę przywozić w kartonach lub paczkach oklejonych taśmą, natomiast butelki plastikowe i puszki aluminiowe zgniecione zapakowane w worki. Jeśli ktoś ma bardzo ciężkie paczki można je przywieźć w środę (25. 09.2019r.) lub piątek (27.09.2019r.) do godziny 9.00, ponieważ ok. 10.00 zebrane surowce zostaną odwiezione na skup.
- 23 – 25 września 2019 r. (poniedziałek – środa) surowce wtórne przynoszą dzieci z przedszkola, zerówki i klas I-III. Przyniesione surowce prosimy składać w wyznaczonych miejscach w sali gimnastycznej
- 25 – 27 września 2019 r. (środa – piątek) surowce wtórne przynoszą uczniowie klas IV-VIII. Przyniesione surowce prosimy składać w wyznaczonych miejscach w sali gimnastycznej.
- W ramach zbiórki odbędzie się konkurs na ilość zebranej makulatury.
- Rywalizacja będzie rozgrywać się w trzech kategoriach wiekowych: oddziały przedszkolne, klasy I-III i klasy IV-VIII.
INNOWACJA CZYTELNICZA
15.09.2019Od października 2019 do maja 2020 uczniowie klas I – III naszej szkoły wezmą udział w Ogólnopolskim Projekcie „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki.” Jest to projekt wspierający i popularyzujący czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów. Będzie się on składał z trzech modułów, w czasie których dzieci będą wykonywały określone zadania związane z przeczytanymi lekturami (spoza podstawy programowej). Mamy nadzieję, że uczestnicy projektu po jego zakończeniu chętniej będą sięgali po książki.
DZIEŃ KROPKI
14.09.2019Od 2011 r. 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności. Samorząd Uczniowski prosił wszystkich przedszkolaków i uczniów o ubranie się na poniedziałek (16 września) w odzież w kropki, aby zaakcentować to święto. Jeśli ktoś nie miał ubrań w kropki mógł przykleić koła różnej wielkości i kolorów na ubrania.
POKAZ TAŃCA
14.09.2019W piątek 13 września uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swoich sił w tańcu. Jeśli zbierze się grupa chętnych by poznawać tajniki tańca, zajęcia odbywać się będa w naszej szkole. Miesięczny koszt wynosi 60 zł.
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
14.09.2019W środę 11 września dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas I-III i IV-VIII uczestniczyły w spotkaniu z policjantami. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci. Uczniowie klas VI-VIII mieli jeszcze zajęcia poświęcone zagrożeniom związanym z narkotykami.
KLUB WŁÓCZYKIJA - CIECHANÓW
08.09.2019W słoneczną mimo porannej mżawki sobotę 7 września 2019 szkolny Klub Włóczykija wyruszył w pierwszą swoją podróż szlakiem zamków na Mazowszu, której celem był Ciechanów, Na tamtejszym zamku zorganizowano po raz kolejny słynne “Spotkania z historią”, w których również my zapragnęliśmy uczestniczyć. Nasi turyści w liczbie 36 wyruszyli z trzech szkół na terenie gminy – Zaborowa, Lewiczyna i Belska. Dzięki temu młodzi wędrowcy mogli się lepiej poznać nawzajem, a przy okazji także polubić i zadzierzgnąć więzy koleżeństwa. Już w drodze do celu mogli zaprezentować swoje mocne strony, biorąc aktywny udział w konkursie ze znajomości legend związanych z zamkiem w Ciechanowie.
Pierwszym przystankiem na trasie naszej podróży było Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Mogliśmy tam obejrzeć trzy dworki – Aleksandry Bąkowskiej, Aleksandra Świętochowskiego i przeniesiony do Gołotczyzny dworek drobnoszlachecki z Mężenina. Poznaliśmy historię założonej przez panią Bąkowską na początku XX wieku szkoły dla dziewcząt wiejskich i powstałej nieco później z inicjatywy zachęconego tym dobrym przykładem Świętochowskiego podobnej szkoły dla chłopców. Kontynuuje tradycje ich obu istniejąca do dziś w Gołotczyźnie duża szkoła rolnicza. Pani przewodniczka przybliżyła nam w interesujący sposób realia życia w polskim szlacheckim dworze, podziwialiśmy staroświecki urok i wchłanialiśmy atmosferę wnętrz wszystkich tych budynków wkomponowanych w zieleń otaczającego je parku.
Nie zabawiliśmy tam długo, gdyż śpieszno nam było do Ciechanowa, gdzie na godzinę 13.00 organizatorzy imprezy zaplanowali uroczysty wjazd orszaku księcia Janusza na teren zamku. Krótko potem na jego dziedzińcu odbył się turniej rycerski. Dopingowaliśmy ubranych w stroje z epoki zawodników. Zachęceni ich przykładem chłopcy czym prędzej na pobliskim średniowiecznym jarmarku zaopatrzyli się w odpowiednie rekwizyty – drewniane miecze, łuki i tarcze, niektórzy nawet hełmy i zaczęli próbować swoich sił w starciach z kolegami z wycieczki. Skończyło się to szczęśliwie – nikt nie odniósł żadnyh obrażeń, a radości i śmiechu było co niemiara. Dziewczęta pilnie opracowywały w tym czasie fotograficzną dokumentację wycieczki, uwieczniając licznych uczestników imprezy przebranych w malownicze średniowieczne stroje. Mogliśmy także popróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Największe wrażenie zrobił jednak na nas popis jazdy konnej połączonej ze strzelaniem z łuku do celów nieruchomych i ruchomych. Byliśmy pod wrażeniem zręczności dwojga zawodników uprawiających tę trudną, lecz jakże efektowną dziedzinę sportu – Pani Anny Sokólskiej i Jana - Jahu Pomaskiego należących do mistrzów w tej dyscyplinie. Miłośnicy zwierząt mieli okazję podziwiać ich piękne rumaki, a także oczekujące na swoją kolej w planowanych na ten dzień pokazach przepiękne i mądre ptaki – sokoły myśliwskie. Syci wrażeń i nieco już zmęczeni wyruszyliśmy w podróż powrotną. Następny wyjazd planujemy na sobotę 12 października. Oczekujemy teraz na wyniki związanych z wycieczką konkursów na najlepsze zdjęcia, teksty i prezentacje, a także konkursu wiedzy na temat Ciechanowa I Gołotczyzny.
Archiwum Aktualności