• PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

22.03.2023

W środę 22 marca przedszkolaki i uczniowie PSP w Lewiczynie witali uroczyście przyjście wiosny. Podczas długiej przerwy zgromadzili się w sali gimnastycznej, by zaprezentować swoje przebrania. Każda grupa przedszkolna oraz klasy I-VIII kilka dni wcześniej wylosowały kategorie na przebranie wiosenne. Mieliśmy więc smerfy, piratów, różne zwierzątka, postacie z bajek, gier komputerowych, książek i filmów, dresiarzy oraz przedstawicieli korporacji. Cała społeczność naszej szkoły świetnie bawiła się podczas prezentacji.

• GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

10.03.2023

Przesłuchaniami w ramach Gminnego Konkursu Recytatorskiego zakończyły się eliminacje środowiskowe do XL Małego Konkursu Recytatorskiego. 10 marca w PSP im. UNICEF w Lewiczynie ośmioosobowa Komisja składająca się z przedstawicieli Urzędu Gminy Belsk Duży oraz polonistów z czterech szkół podstawowych, wysłuchała recytacji 25 uczestników, podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Uczestnicy konkursu na tle pięknej scenografii, już prawie wiosennej, wspaniale zaprezentowali znane i lubiane wiersze polskich poetów. Urzeczeni zdolnościami i wrażliwością recytatorów członkowie Komisji, musieli się zmierzyć z nielada wyzwaniem, aby ustalić wyniki.

Po kilkudziesięciominutowej przerwie, podczas której wszyscy mogli poczęstować się pysznymi kanapkami i słodkim co nieco. Pani Dyrektor Justyna Błońska ogłosiła wyniki konkursu i wraz z zaproszonymi gośćmi wręczyła pamiątkowe dyplomy, zakładki, upominki dla laureatów oraz słodkości. Oto jak w poszczególnych kategoriach przedstawiają się ustalenia Komisji:

Kategoria: 5-6 latki

I miejsce - Hanna Galińska (Belsk Duży)

II miejsce - Małgorzata Wzorek (Zaborów)

III miejsce - Hanna Bibrowska (Belsk Duży)

Kategoria: klasy I-IV

I miejsce - Jan Żukowski (Lewiczyn)

II miejsce - Mateusz Legucki (Belsk Duży)

III miejsce - Barbara Korczak (Łęczeszyce)

Kategoria: klasy V-VIII

I miejsce - Antonina Rupiewicz (Belsk Duży)

II miejsce - Kamila Wnuk (Belsk Duży)

III miejsce - Jakub Górzyński (Lewiczyn)

Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom, a powodzenia w dalszej rywalizacji życzymy H. Galińskiej, J. Żukowskiemu, A. Rupiewicz i K. Wnuk, którzy będą reprezentować naszą gminę podczas Eliminacji Powiatowych w Grójcu 29 marca 2023 roku.

• SPOTKANIE Z AUTORKĄ POWIEŚCI "SREBRNE WRZECIONO"

07.03.2023

7 marca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Belsku Dużym odbyło się spotkanie autorskie z panią Ewą Pawełek, która pod pseudonimem Ewa Sobieniewska wydała niedawno swoją debiutancką powieść "Srebrne wrzeciono". Autorka związana jest z miejscowym środowiskiem jako mieszkanka, uczennica, a także nauczycielka języka polskiego. Dlatego też z ochotą  przyjęła zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Belsku Dużym - Izabeli Majchrowskiej.

Ze względu na tematykę powieści salę wypełniły głównie kobiety, choć nie zabrakło również panów. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali opowieści autorki o powstaniu pierwszego z pięciu tomów sagi o kobietach odważnych i niezależnych, które chciały decydować o swym losie, choć przyszło im żyć w niełatwych czasach. Pani Ewa Pawełek chętnie odpowiadała na liczne pytania dotyczące samego procesu i okoliczności tworzenia powieści, warsztatu pisarskiego, jak również planów zwiazanych ze stosunkowo wcześnie odkrytą pasją powieściopisarską. Nie zabrakło osobistych wątków, wspomnień, a także wzruszającej interakcji ze słuchaczami, którzy skierowali do pisarki wiele ciepłych słów i wyrazów uznania.

Przebiegające w sympatycznej atmosferze spotkanie uświetniły wspólnie zaśpiewane piosenki przy akompaniamencie akordeonu, na którym grała emerytowana nauczycielka muzyki - pani Lila Marchewka. Natomiast panie z Koła Gospodarstw Wiejskich w Belsku Dużym przygotowały słodki poczęstunek - pyszne ciasta i desery.

Na zakończenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Belsku Dużym - Izabela Majchrowska skierowała słowa podziękowania do zaproszonego gościa, a także wyraziła wdzięczność wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia spotkania. Sama pisarka chętnie podpisywała swoje książki, a także pozowała do pamiątkowych zdjęć.